Martin Špeta, Michal Demeter

Střídal: Jiří Koukolíček, Lukáš Samek

Branky: Tomáš Vimr - 3

FOTBAL V OTVOVICÍCH BOLEL, HRÁČSKÉ ZTRÁTY POKRAČUJÍ
To , že nás v Otvovicích nečeká lehké utkání jsme čekali . Domácí kteří jsou známí svou tvrdostí tuto pravdu potvrdili . Sice bych netvrdil , že chtěli tolik faulovat ale jejich bojovná a tvrdá hra bohužel tyto situace přinášela a tak jsme byli svědky mnohdy na pohled nevybíravých zákroků z nichž některé můžeme bez nadsázky označit za velmi nebezpečnou hru. Rozhodčí Gaži ml. bohužel nechal v tomto směru domácím až příliš prostoru a ti pod dojmem že jim vše projde vesele dál kosili naše hráče. Zmíněné hře nahrával ještě navlhlý, nestřižený měkký trávník. Naše mužstvo se rozjíždělo pomalu a v prvních 10 min. působilo dojmem přidřeného stroje. Během této doby jsme domácí pustili do 3 šancí – nešancí, což bylo dáno zejména vinou chybné komunikace mezi obránci a brankářem.

Taktéž my jsme v úvodu zahrozili a to dvěmi průniky agilního L. Košťáka , který se po své straně dvakrát přehnal přes všechny bránící protihráče , přičemž jednou odcentroval a podruhé si tradičně míč ukopl do autu. Přesto to byly , ještě před jeho nuceným střídáním v 15 min. velmi pěkné individuální momenty. Bohužel 15 min. byla pro Lukáše skutečně poslední minutou na hřišti, neboť vzhledem k sílící bolesti paty musel odstoupit. Na jeho místo se kvůli rozsáhlé marodce týmu postavil dnes nominovaný Jiří Koukolíček a hned na začátku je třeba zmínit , že se své role zhostil opravdu dobře, nechyboval , příkladně bojoval a jak jsme u něho zvyklí zapojoval se rovněž do útočné hry.

Jestliže jsem zmínil bojovnost , pak tato vlastnost byla největší devízou našeho mužstva v tomto utkání. Mužstvo ukázalo zase svou lepší tvář, hrálo ukázněně, odpovědně a hlavně kolektivně. Oba krajní obránci nechali vzpomenout na lepší výkony ze zimní přípravy , Švácha spolehlivě zametal a k tomu ještě rozehrával, Silný vyhrál snad každý hlavičkový souboj , záloha pracovala nahoru dolů, s dobrou mezihrou okořeněnou pěknými individuálními akcemi a útok velmi dobře praktikoval účelný presink, zejména Špeta překvapil i svou aktivní obrannou hrou. Spolehlivé výkony jednotlivců se tak musely promítnout do týmové hry. Naši získali herní převahu a byť si v zápase nevytvořili až tolik brankových příležitostí jako v předešlých zápasech, hru kontrolovali. Domácí spoléhali na dlouhé nakopávané míče za naší obranu v domnění , že budeme chybovat ale to nestalo.

V 17 min. jsme byli svědky velmi povedené individuální akce ze strany T. Vimra , který na půlící čáře sbalil míč , prokličkoval snad mezi 5 protihráči a pak nedal z hranice velkého vápna domácímu brankáři šanci 0 : 1 . Je fakt , že na podobný počin ze strany tohoto hráče jsme se něco načekali ☺ ale stálo to zato . Tomáš už vstřelení branky potřeboval a také s ní ještě více rozpumpoval naše početné fans , kteří byli opravdu slyšet a patří jim velký dík. Svou brankou Tomáš asi naštval jednoho z domácích hráčů který si na něho počkal na půlce a jal se mu oběma nohama masírovat kotníky. Střet skončil naštěstí pouze krvavými šrámy na holenní kosti našeho hráče . Co však překvapilo, byla skutečnost , že za tento zákrok neobdržel ani kartu. O několik min. později se střet obou hráčů v obráceném gardu opakoval s tím rozdílem , že se jednalo o zcela běžný faul ze strany Tomáše. Faulovaný domácí hráč však vyskočil ze země jako ďas a před zraky rozhodčího, Tomáše na férovku pěkně nakopl. Z pohledu pravidel jasná červená karta ale bohužel opět se potvrdilo , že někteří rozhodčí mají odlišný výklad a tak zůstalo pouze u karty žluté. Naše hráče však toto kontraverzní rozhodnutí sudího nijak nedeprimovalo a tito pokračovali ve své zodpovědné hře . Odměnou jim byla druhá branka , kterou pro T. Vimra připravil dnes na netradičním postu ( pravá záloha ) nastoupivší M.Douša , který mu ve vápně mezi obránci prostrčil míč do leva a střela pod víko znamenala vedení 2 - 0.

Naši vpředu velmi dobře presovali , přičemž záloha je doplňovala a tak v řadách domácích vznikaly zmatky, které jsme mohli potrestat ale nestalo se tak. Obrovskou šanci spálil M. Demeter po nedorozumění s J. Novákem , P.Bakos zbytečně otálel se střelou z vápna ve snaze najít ještě výhodnější pozici, střela Špety ač měla razanci mířila nad branku . Do několika slibných příležitostí nás nepustil domácí mávač , který si praporek a hřiště zřejmě spletl s nádražím . Do kabin odcházíme s vedením 2 – 0 a vědomím, že je třeba uchránit se případnému zranění a odjet domů zdraví. Obraz hry se ani ve II.pol. nezměnil , domácí hrozili pouze sporadicky a co prošlo zlikvidoval brankář Kopecký a spolehlivá obrana. Rovněž trestné kopy domácí hráči posílali vysoko nad naši branku. Bohužel ani nám se tentokrát standartky v podání P. Němce nedařily, snad až na jednu vyjímku ale míč směřující do sítě byl zblokován. Mrzet nás to však nemuselo. Co nás však musí mrzet je další zranění.

V situaci předcházející naší třetí brance špatně došlápl M. Douša a způsobil si výron kotníku . Před vápnem ze stojné nohy přehazoval domácí obranu do vápna sbíhajímu J. Novákovi který byl faulován a byl nařízen pokutový kop. Mírovi se však noha na měkkém terénu podvrkla a to byl konec jeho učinkování. Dohráváme tedy v 10 lidech, neboť předtím jsme již střídali zdravotně pochroumaného M. Demetera za L. Samka . Míč si na značku pok. kopu staví T. Vimr a přesnou střelou k pravé tyči dovršuje hattrick 3 – 0. Do konce zbývá něco přes 10 minut, své střelecké štěstí ještě zkouší dvěmi dalekonosnými střelami M. Špeta ale tyto míří nad branku, zbytek zápasu už dohráváme v poklidu.

Za dnešní výkon nutno pochválit každého hráče. Zápas v kterém měla navrh především bojovnost jsme zvládli , mužstvo bojovalo a hrálo především jako tým a toho si cením, hoši děkuji.

Tomáš Smetana

SK ZLONICE : SLAVOJ ZVOLENĚVES ( 3 : 1 )

Branky : Michal Demeter 3 , Tomáš Vimr , Lukáš Samek

Ve svém druhém jarním vystoupení jsme na domácích hřišti přivítali celek Slavoje Zvoleněves, mužstvo na jehož hřišti jsme na podzim přesvědčivě zvítězili 11 : 2 . Na první domácí utkání dorazilo fantastických 130 platících diváků , kteří byli zvědavi jak si naše mužstvo povede. Zápas začal podle stejného scénáře jako na podzim a to rychlou brankou v naší síti . Již ve 2 min. neodhadl dlouhý nákop Jakub Novák , hlavou pouze prodloužil směrem k naší brance do tahu nejrychlejšímu hráči hostí Porazilovi , který utekl i Šváchovi a prudkou přízemní přihrávkou našel ve vápně L. Košťákem , svého nedostatečně obsazeného spoluhráče 0 : 1. Na vyrovnání jsme však nečekali dlouho , po pouhých 2 min. vyrovnal stav skóre navrátilec do základní sestavy M. Demeter jehož do šance poslal D. Tauš 1 : 1. Na úroveň hry měl neblahý vliv i prudký vítr , který se zvedl těsně před utkáním , což mělo za následek hodně nepřesností na obou stranách.

Ač jsme hru převážně kontrolovali , přesto jsme soupeře zbytečně pouštěli do šancí které vznikly především na základě našich individuálních chyb. Rozehrávka byla z naší strany příliš zdlouhavá, chyběl nápad a hráči dávali více přednost svým individuálním schopnostem než týmové práci. Další posun ve skóre znamenala 23 min. kdy se ve vápně probíjel M. Douša přičemž byl faulován a rozhodčí V. Rubeš nařídil pok. kop. Na přesnou střelu M. Demetera k pravé tyči neměl brankář nárok 2 : 1 . Stejný hráč se prosazuje již následující minutu , kdy střelu Kovalského z tr. kopu hostující brankář neudržel v rukavicích a M.Demeter završuje svůj čistý hattrick během 24 minut 3 : 1. Za tohoto stavu odcházíme do kabin.

Do II. poločasu střídáme Bakos za Silného a Vimr za Demetera , přičemž Špeta se posouvá do útoku. V 50 min. jsme svědky spolupráce mezi Vimrem a Taušem , který z bezprostřední blízkosti z pravé strany dloubákem přehazuje hostujícího brankáře ale míč k naší smůle končí těsně vedle protější tyče . O chvíli později hrají hosté již jen o 10 hráčích když se jim po střetu s vlastním brankářem zraní hráč z pole. V 60 min. nachází Kovalský uličkou do vápna M. Špetu jehož střelu vyráží golman nohou. O minutu později napřahuje zpoza vel. vápna D. Kovalský ale střela míří nad branku . Nadále pokračujeme v tlaku a skvělou tříminutovou pasáž zakončuje střela P. Němce, kterou brankář vyráží na roh. kop. V 69 min. přichází to po čem jsme volali celý zápas , jednoduchá ale přímočará akce zakončená přesnou střelou do sítě.

Švácha přesnou kolmicí ve středu pole přihrává T. Vimrovi , přesné zpracování a s přehledem zakončená akce 4 : 1 .Bohužel i nás potkává smůla , když si ve zcela regulérním souboji D. Tauš způsobí silný výron kotníku a s bolestivou grimasou musí střídat. Dohráváme tedy rovněž v deseti. Svým gólovým příspěvkem nakonec přispěl i střídající L. Samek jež na levé straně vápna zapojoval a s přehledem starého matadora zavěsil a určil tak konečný stav utkání na 5 : 1 . Předtím měl však další dvě obrovské šance M. Špeta ale k naší nelibosti volil velmi špatné řešení , kdy namísto technické a umístěné střely zvolil důraz a netrefil ani branku.

Člověk by řekl , že když nemá nic na hlavě , že bude mít rozum ale bylo tomu naopak (pozn. Martin si nechal před zápasem svou „ bohatou" hřívu radikálně zkrátit :)) Co se týče hodnocení samotného zápasu , pak můžeme být spokojeni opět s výsledkem ale nikoliv s předvedenou hrou . Ze strany některých hráčů to tentokrát bylo opravdu slabší a přidáme-li k tomu individuální chyby , upracovanou rozehrávku a spoustu nepřesností pak nám vyjde nepříliš uspokojivé hodnocení. Tvrzení , že hrajeme v domácím prostředí hůře než venku se jen potvrdilo. Maximální spokojenost panuje s výkonem M. Demetera jež potvrdil , že branky střílet nezapomněl a že když hraje pod tlakem , hraje o poznání lépe. To je přesně to, co by měl vnímat každý hráč. Doufejme , že úroveň naší hry bude mít stoupající tendenci. Bohužel příjemné starosti teď střídají ty nepříjemné. J. Švarc i D. Tauš budou chybět kvůli zranění více týdnů .Příští týden navíc nenastoupí Kovalský (vyřizování svatby) a Veselý (zaměstnání). Kádr tak znatelně zeštíhlel . Věřím však , že zbývající hráči budou makat i za své kamarády , věřím v úspěch i v dalším soutěžním utkání.

Omluveni: Zdeněk Silný, Miroslav Douša

Střeleckou normu a zisk 3 bodů naši hráči ve svém prvním jarním mistrovském utkání splnili.

Po předlouhé zimní přestávce a odložení prvních dvou zápasů ( pozn. Pozdeň a Velvary) jsme konečně odjeli do UH. Jediné co si pořádně z tohoto zápasu pamatuji , je obrovská zima , nefotbalové prostředí , nekvalitní terén a našich 5 vstřelených branek do sítě soupeře, jo a abych nezapoměl také kvalitní výkon rozhodčího Souseda. Na hřiště nastoupila pro někoho dosti netradiční sestava , která se však svého úkolu zhostila dobře . Od samého začátku jsme byli svědky hry na jednu bránu - a to domácí. Naši hráči tvořili ,zatímco domácí hráli antifotbal a prezentovali se pouze zoufalými odkopy směrem od své branky , která byla v obležení našich. Nejvíce si v této situaci zoufal T. Kopecký , který nebýt občasné malé domů asi by v brance zmrzl. Netrvalo dlouho a mohli jsme se ujmout vedení , to když pěknou přihrávkou mezi obránci vybídl T.Vimra Dominik Tauš . Bohužel Tomáš neměl štěstí a střela míjí domácí svatyni. O chvíli později postupuje z pravé strany sám na branku M. Špeta ale střela mu nesedne jak by si přál a tak se skóre opět nemění. K tomu dochází až poté co není ve vápně ze strany rozhodčího Souseda odpískána jasná penalta na M. Špetu, odražený míč je však stále ve hře a k levé tyči jej uklízí P. Němec 0 : 1 . Nadále pokračujeme ve zteči domácí branky ale nerovný povrch dělá při zpracování míče nemalé potíže snad každému.

Příkladem budiž obrovská šance D. Tauše , kterého nádherně nalezl z pravé strany přes celou branku T. Vimr , ale Domino míč zasahuje tak neštastně , že ten končí vedle druhé tyče. Své střelecké štěstí vzápětí ze střední vzdálenosti zkouší D. Kovalský , J. Švarc a také J. Švácha, ale střely se míjí požadovaným účinkem . Individuální akci Domina zastavují domácí ve vápně jasným faulem ale sudí Soused opět dělá , že nic neviděl. Vidět ho však mocná Dáša asi by si už nikdy nezapískal, protože jsou věci jasné a neměnné a tento zákrok k nim patří a nelze např. z černé barvy dělat bílou. Po dalším úniku M.Špety z pravé strany se již skóre opět posouvá , to když domácího golmana prostřeluje mezi nohami 0 : 2 . I ve třetí brance měl prsty M. Špeta , který ve vápně napřáhl na střelu s níž si golman napoprvé neporadil a dobíhající P. Němec osvědčil svůj důraz 0 : 3 . V pořadí čtvrtou branku můžeme označit jako nejhezčí . Ve středu pole dostává přihrávku D. Tauš jež z jedné nezištně nachází D.Kovalského – lehký přísun míče a pěkná střela k tyči 0 : 4 . Poločasový účet a vlastně i zápasový uzavírá svou druhou trefou kapitán M. Špeta , který do branky doklepává nepodařenou střelu P. Němce z pravé strany 0 : 5 . Stejně jako trenéři tak i přihlížející diváci si přáli aby naše mužstvo pokračovalo minimálně ve stejném výkonu i II. poločas ale to se z nezjištěného důvodu nestalo . Často slýcháváme , že je těžké hrát za takto rozhodnutého stavu a motivovat se ale já s tím nemohu souhlasit. Kdyby naše mužstvo totiž hrálo z poloviny tak jako v I. poločase pak by muselo nějakou další branku zcela jistě přidat. Fotbal ve druhé půli opravdu trpěl a kdyby rozhodčí odpískal konec v poločase bylo by to asi lepší.

Za zmínku stojí další neodpískaný pok. kop. na pronikajícího J. Nováka . Na samém začátku II. půle střela T. Vimra , kterou golman lapil , několik rohových kopů a standartních situací, vždy s tím samým výsledkem – negativní . Hattrick se pokoušel zkompletovat M. Špeta ale v přemíře svou šanci vyšperkovat selhal , stejně jako když jeho pumelenice skončila nad brankou. Hlavičce střídajícího M. Demetera zase chyběla razance a souboj P. Němce s domácím golmanem natřikrát skončil výhrou domácího borce. Míč už jsme do branky prostě nedostali . Kromě neproměněných šancí mě mrzela i jakási beztarostnost u některých hráčů ve II. poločase . Existovala pouze hra dopředu ale bránit se nikomu moc nechtělo a to je špatně . Dost možná kdyby mužstvo drželo stále své pozice a zbytečně se všichni necpali do útočení mohla ještě nějaká šance skončit brankou. No nebudeme z toho dělat vědu , cíl je splněn , koneckonců jednalo se o první zápas na přírodní trávě . Příští víkend hostíme v sobotu Slavoj Zvoleněves a i přes skutečnost , že jsme na podzim vyhráli 11 : 2 bude tento zápas zcela jistě kvalitou někde jinde.